Svet koní


Go to content

Lusitanský kôň

Plemená koní > L

Lusitanský kôň

Pôvod:
Portugalsko
Farby: Sivkovia, hnedáky, vraníky, plaváky, palomíny.
Exteriér: - 150 - 165 cm palicovej miery
- svalnatý, silný, široký, často nie veľmi výrazný kohútik
- hlboké svalnaté prsia strednej šírky
- dlhé šikmé plecia; takmer rovný chrbát s krátkou, výraznou krížovou oblasťou; silný zadok; konvexný profil
- výrazne svalnaté, štíhle sponkové kosti; výrazné zadne nohy v uzavretom uhle
- stredne dlhý, dobre usadený krk; oblúkonosá hlava; veľké oči; jemné štíhle uši

Využitie: Kôň na voľný čas; drezúra so zvláštnou spôsobilosťou na vysokú školu; lov, jazdy, práca so stádom; býčie zápasy.
História a pôvod: Lusitanský kôň je spolu s alter - realom jedným z najstarších plemien v Portugalsku. jeho pôvod siaha až k starým iberským koňom. Keď sa európski králi nechávali na oficiálnych portrétoch zobrazovať na svojich iberských vojenských jazdeckých koňoch, nerozlišovalo sa ešte medzi čisto španielskym plemenom (pura raza espanola) a lusitanským koňom. Meno je odvodené z názvu územia, odkiaľ pochádza, z Lusitánska. Vo svojom rodisku sa využíva ako jazdecký, kočiarový a ľahký pracovný kôň, ale aj pri býčích zápasoch. Toreadori, ktorých nazývajú rejoneadores, bojujú iba na koňoch. Zviera trénované vo vysokej škole musí preukázať veľkú odvahu, pružnosť a rýchlosť. Napriek svojej všestrannosti sa tento inteligentný kôň nikdy nestal koňom pre široké kruhy.
Temperament a talent: Na celom svete žije okolo 20 000 lusitánskych koní. Plemeno sa vyznačuje silnou naviazanosťou na človeka. V minulosti bol jeho chov výlučne šľachtickou zálezitosťou, dnes sa chová prevažne na vidieckych statkoch. V Portugalsku žijú tieto elegantné zvieratá voľne na pastvine, kobyly a žrebce oddelene.

Hľadať

Back to content | Back to main menu