Svet koní


Go to content

Missourijský klusák

Plemená koní > M

Missourijský klusák

Pôvod:
USA
Farby: Sivkovia, ryšiaky, hnedáky, vraníky, strakoše.
Exteriér: - 150 - 165 cm palicovej miery
- krátky, rovný chrbát
- šikmé, dobre svalnaté plecia
- dobre formované, svalnaté nohy; tvrdé kopytá; štíhla hlava; do špica sa zužujúce uši; žiarivé oči; mäkká, hodvábna srsť
Využitie: Kôň na voľný čas a rodinný kôň; kôň na prehliadky.

História a pôvod: Špecialitou živého a zároveň jemnocitného missourijského klusáka je jeho mimochod, takzvaný fox trot (líščí beh). Je to lomený spôsob chôdze, pri ktorom predné nohy idú rozchvatným krokom, zatiaľ čo zadné nohy klusajú. Pre jazdca je táto postupnosť krokov, ktorá sa podobá na tölt, veľmi príjemná a bezpečná. Tieto relatívne malé, kompaktne pôsobiace kone vznikli okolo roku 1820, keď v Ozarkských horách štátov Missouri a Arkansas usadli prví prisťahovalci. Ich predkami boli aj arabské kone, morgany a kone z južných štátov. Neskôr sa prikrížili americký jazdecký kôň´, americký standardbred a tenesseesky mimochodník.
Temperament a talent: Tieto inteligentné kone sú mimoriadne chodné pre deti a začiatočníkov, v Európe sú však raritou. Na konci 20. storočia vyšľachtili v Rakúsku kríženca zo žrebca missourijského klusáka a rôznych töltujúcich kobýl - rakúskeho klusáka.

Hľadať

Back to content | Back to main menu