Svet koní


Go to content

Criollo

Plemená koní > C

Criollo

Pôvod:
Južná Amerika
Farby: Predovšetkým plavé, ryšavo plavé s úhorím pásom.
Exteriér: - 140 - 153 cm palicovej miery
- hlboký, krátky chrbát; šikmé plecia; šikmý zadok; vyznačený kohútik; stredne dlhý krk; silné svalnaté nohy; tvrdé kopytá
- veľká hlava; široké čelo; často oblúkonosá hlava
Využitie: Jazdecký kôň na voľný čas.

História a pôvod: Criollo, malý kôň juhoamerických gaučov, je jedným z najodolnejších konských plemien. Jeho dejiny začínajú v roku 1535, keď Pedro Mendoza, zakladateľ mesta Buenos Aries, doviezol do Argentíny približne 100 andalúzskych koní a niekoľko ťažkých koní. Dovezené kone v pampách zdiveli a rozmnožili sa do obrovských stád. Nehostinné územia a tvrdé prírodné podmienky prispeli k vytvoreniu vytrvalého, nenáročného a zdravého konského plemena. Niekedy ich osadníci využívali na jazdenie a nosenie nákladu. Vlastný chov plemena začal pomerne neskoro, približne pred 100 rokmi, keď sa tieto kone začali krížiť s európskymi a americkými žrebcami. Prvá plemenná kniha vznikla v roku 1893 v Chile. V roku 1912 nasledovala Argentína, v roku 1930 Brazília a Uruguaj. Neskôr sa všetky registre zjednotili do plemennej knihy plemena criollo.
Temperament a talent: Criollo je ešte aj dnes odolným, učenlivým a húževnatým jazdeckým koňom pastierov hovädzieho dobytka. Ako ťažné zviera dokáže utiahnúť neuveriteľne ťažké náklady.

Hľadať

Back to content | Back to main menu