Svet koní


Go to content

Clydesdalský kôň

Plemená koní > C

Clydesdalský kôň

Pôvod:
Veľká Británia
Farby: Predovšetkým hnedáky, aj prekvitnuté hnedáky a vraníky, zriedkavo sivkovia.
Exteriér: - 165 - 175 cm palicovej miery
- veľký; stredne ťažký; dobre proporcovaná hlava, zľahka konvexný profil; dlhý, dobre svalnatý krk; dlhé šikmé plecia
- pevný, stredne dlhý chrbát; dlhý slabo rozdelený zadok; často veľké biele znaky na hlave a na nohách; dlhé a silné hodvábne ochlpenie na zadnej strane
Využitie: Jazdný a záprahový kôň.

História a pôvod: Clydeslandské kone pochádzajú zo Škótskej nížiny, ktorou preteká rieka Clyde, z Lanarkshiru, ktorý sa nazýval Clydesdale. Zlepšenie stavu ciest v polovici 18. storočia malo za následok, že z prašných ciest sa kôň presunul do uholných baní, a tak sa robustné domáce vidiecke kobyly začali krížíť s veľmi ťažkými flámskymi žrebcami. Základ plemena je ale vraj až z 13. storočia, keď sa chovali veľké vojnové kone. Neskôr sa pod vplyvom normandských a maďarských koní chovali "ušľachtilé kone" na rytierske turnaje. Za čias Márie Stuartovej sa vravelo, že "čo znamenalo pre Anglicko loďstvo, to boli pre Škótsko kone". Škótske kone vraj obdivoval Napoleon pri bitke pri Waterloo. Spolok clydeslandských koní, založený v roku 1877, presadil koncom 19. storočia čistú plemenitbu. Na prelome 19. a 20. storočia sa veľké množstvo koní vyviezlo do USA a Kanady.
Temperament a talent: Dnes sú clydeslandské kone obľúbené ako jazdecké kone predovšetkým v USA, na Novom Zélande, v Austrálii a Južnej Afrike.

Hľadať

Back to content | Back to main menu