Svet koní


Go to content

Jedovaté rastliny

Jedovaté rastliny
Ak sa na pastvine nachádza viacero druhov jedovatých rastlín, kôň sa im ťažko môže vyhnúť, najmä ak rastú v období, keď je obmedzený výskyt ostatných neškodlivých druhov. Vtedy sa jedovaté rastliny stávajú pre kone doslova pokušením.
Tu nájdete rastliny, ktoré sú pre kone jedovaté.

Dub (Quercus)
Listy a plody (žalude) duba sú pre kone jedovaté, pravdepodobne pre vysoký obsah tanínu. Po ich konzumácii sa nezriedka objavuje zápcha alebo dokonca poškodenie obličiek.Štedrec (Laburnum vossii)
Všetky časti rastliny sú pre kone jedovaté. Najviac však semená, ktoré sú dokonca smrteľne jedovaté. U postihnutého zvieraťa sa prejavú zvieraťa sa prejavujú nervové poruchy a kôň nezriedka uhynie.

Starček Jakubov (Senecio jacobaea)
Jedovatá rastlina dokonca aj v suchom stave, keď ju kone ochotne konzumujú. Otrava sa prejavuje až po určitom čase(má komulatívny efekt). Dochádza pri nej k vážnym poruchám funkcie pečene, až k jej akútnemu zlyhaniu...

Cirok obyčajný (Sorghum vulgare)
Táto rastlina je vzhľadom na vysoký obsah nitrátov a kyanidov silne toxická. Môže vyvolať poruchy dýchacieho ústrojenstva a niekedy spôsobiť smrť. Mladé rastliny však jedovaté nie sú.

Ľuľkovec zlomocný (Atropa belladonna)
Obsahuje alkaloid atropín, rozširujúci zrenice oka, čo je neklamný príznak tejto otravy. Postihnuté kone nevydržia stáť.

Iskerník (Ranunculus)
Zaraďuje sa medzi stredne jedovaté rastliny. V suchom stave je neškodný.

Hasivka (Pteridium)
Táto papradina má komulatívny toxický účinok , a to aj v suchom stave. Postihnuté kone majú oslabený zadok. Končatiny držia od seba, viac priberajú na hmotnosti a často spia.

Ostropysk vlnitý (Oxytropis splendens)
Pre kone veľmi jedovatá rastlina. Postihnuté jedince vykazujú nevyspytateľné reakcie a môžu ochrnúť.

Javor červený (Acer rubrum)
Nádherné červeno sfarbené listy sú pre koňa jedovaté v lete a na jeseň. Príznakom otravy je nápadne žltkastá, anemická farba slizníc.

Ricín obyčajný (Ricinus communis)
Aj táto rastlina spôsobuje smrteľnú otravu koní už po zožraní malého množstva. Plody - bobule - však majú takú odpornú chuť, že ich zvieratá zhltnú iba náhodou.

Ľubovník bodkovaný (Hypericium perforatum)
Po konzumácii ľubovníka sa biela koža koní stáva veľmi citlivou na slnečné lúče. U postihnutých zvierat sa môžu objaviť bolestivé popáleniny.

Tis červený (Taxus baccata)
Pre kone veľmi jedovatá rastlina. Po jej konzumácii nastáva náhla smrť. Kôň môže uhynúť ešte s listami v papuli.

Praslička (Equisetum)
Kone otrávené touto rastlinou sa začínajú tackať a napokon padajú na všetky končatiny.

Hľadať

Back to content | Back to main menu