Svet koní


Go to content

Hafling

Plemená koní > H

Hafling

Pôvod:
Rakúsko
Farby: Ryšiaky. Dlhá svetlá hriva; prípustné znaky na hlave, na nohách a pesíku sú nežiadané.
Exteriér: - 138 - 148 cm palicovej miery
- starý typ: silný s proporciami chladnokrvníka
- nový typ: štíhly, korektný základ; tvrdé, nie príliš ploché kopytá; pravouhlý formát; výrazný kohútik; pozdĺžné oválne rebrá
- dlhá, široká, dobre svalnatá, zľahka stiahnutá partia zadku; dostatočne dlhý krk; ľahký v šiji
- krátka, štíhla hlava; široké čelo; zľahka konkávna línia profilu; líca dostatočne široké; veľké jasné oči
Využitie: Jazdenie a vozenie sa pre dospelých a deti. Záprahové a hospodárske kone.

História a pôvod: Kedy presne vznikol tento "malý blondiak", sa dnes už nedá určiť. Ale už za čias Rimanov žili v Južnom Tirolsku malé nosné kone, ktoré sú považované za jeho predchodcov. Toto pôvodné plemeno sa krížilo pravdepodobne s chladnokrvným norikom zo serveru a orientálnymi žrebcami z juhu. Isté je, že prvé haflingy žili už v roku 1282. Pomenovanie hafling však dostali až na prelome 19. a 20. storočia, podľa obce Hafling pri Merane. Za plemenníka moderného chovu haflinga sa považuje svetlohnedý polokrvný žrebec Folie. Jeho otec arabský žrebec El Bedavi XXII. pochádzal z cisársko - kráľovského žrebčinca Radautz, jeho matkou bola kobyla tirolského sedliaka z obce Vintschgau. Keď v roku 1919 Južné Tirolsko pripadlo Taliansku, začali v štátnom žrebčinci v Štajersku a na štátnom žrebiacom dvore pri Ossiachu v Korutánsku s vlastnými chovmi. Dnes je hafling obľúbený po celom svete. Chová ho aj britská kráľovná a princ Filip sa zúčastňuje jazdných turnajov so záprahmi. Aj v hornatých krajinách Ázie sa chovajú haflingy a krížia ich na vylepšenie domácich konských plemien. Keďže sa tieto silné kone osvedčili aj v nadmorskej výške 4000 m, v himalájskom štáte Bhután rozbehli program na kríženie haflinga s domácimi tibetskými poníkmi. Ale aj v USA, v Austrálii a Južnej Afrike nosia tieto priateľské malé kone batožinu a úlovky turistov a poľovníkov.
Temperament a talent: Jednou z najlepšíchvlastností haflinga je schopnosť orientovať sa a pohybovať v teréne a istota pri chôdzi v akomkoľvek teréne spojená s vôľou, ctižiadostivosťoua nenáročnosťou. Opätovným párením s arabskými plnokrvnými žrebcami sa z pracovného koňa stal ideálny jazdecký kôň pre celú rodinu. Haflinga je možné chovať ako robustného koňa na pastvisku.

Hľadať

Back to content | Back to main menu