Svet koní


Go to content

Ardenský kôň

Plemená koní > A

Ardenský kôň

Pôvod:
Francúzsko a Belgicko.
Farby: Hnedáky v rôznych odtieňoch; prekvytnutý ryšiak a prekvytnutý hnedák.
Exteriér: - kobyly okolo 157 cm, žrebce okolo 160 cm palicovej miery
- stredne ťažký chladnokrvník; stredný rámec; veľké šikmé plecia; široké, hlboké prsia; dobre svalnatý, dlhý zadok; silno svalnaté zadné nohy
- malá štíhla hlava; malé uši; bdelé oči; dobre usadený, vzpriamený krk; zavalité svalnaté nohy
Využitie: Všestranne využiteľný pracovný kôň na poľnohospodárstvo a lesné hospodárstvo; kôň na voľný čas.

História a pôvod: Ardenský kôň sa považuje za priameho potomka koňa solutré a je jedným z najstarších chladnokrvných konských plemien vôbec. Julius Caesar bol pri príchode do Galie týmto plemenom údajne nadšený. Nero vraj ardenské kobyly priviedol do Ríma. V stredoveku bol ardenský kôň na turnajoch údajne žiadaný kôň ako kôň križiakov. Neskôr za sebou ťahal napoleonské delá a vozy a poľnohospodárske pracovné nástroje. Aby sa trochu odľahčil, viackrát sa v priebehu svojej dlhej histórie primiešala orientálna krv. Dnes sa tento stredne ťažký chladnokrvník využíva na regeneráciu krvi iných ťažkých plemien.
Temperament a talent: Tento energický a pracovný ardenský kôň je vhodný na každú poľnohospodársku prácu, má pevné zdravie a dobrý charakter. Charakteristickým poznávacím znamením je ochlpenie sponiek, ktoré vzniklo vo francúzskych a belgických Ardenách, predhoriach Voges, Champagne a Lorraine. Výborne sa hodí ako kočiarový kôň, keďže je veľmi ľahko ovládateľný. Vyznačuje sa energickými pohybmi a rozchvatným klusom.

Hľadať

Back to content | Back to main menu