Svet koní


Go to content

Írsky lovecký kôň

Plemená koní > I

Írsky lovecký kôň

Pôvod:
Írsko
Farby: Všetky farby, predovšetkým hnedáky, vraníky, sivkovia, ryšiaky.
Exteriér: - 162 - 175 cm palicovej miery
- kvadrátová forma, kompaktné telo
- hlboké prsia
- veľmi dobré proporcie hlavy, rovný profil alebo ľahká oblúkonosá hlava; dlhý svalnatý krk; dobré šikmé plecia, krátka chrbtová línia; široký, dobre svalnatý, zľahka sa zvažujúci zadok
- silné nohy; čisté a tvrdé kĺby; dobre viditeľné šľachy; pevné kopytá
Využitie: Lovecký kôň a skokan.

História a pôvod: Írsky lovecký kôň je podľa znalcov i laických nadšencov asi najlepším koňom do terénu a na skákanie. Z technického hľadiska to však nie je plemeno, len typ. Tento typ koňa "chovajú írski sedliaci divokými, nekontrolovanými kríženiami". Írsky lovecký kôň bol odchovaný zväčša z plnokrvných žrebcov a írskych draughtských kobýl alebo kobýl clevelandského hnedáka. Keďže už takmer 300 rokov nie je chovným cieľom krása, ale jeho využiteľnosť na lovecké účely a skákanie, vyšľachtili sa tri rozličné typy: ťažký hunter (pre jazdca s maximálnou váhou 95 kg), stredný hunter (pre jazdca s maximálnou váhou 82 kg) a ľahký hunter (pre jazdca s maximálnou váhou 75 kg). Na chovanie ľahkého typu sa kobyly írskeho loveckého koňa pária s plnokrvným žrebcom ešte raz.
Temperament a talent: Má excelentný talent na skákanie, je vytrvalý, robustný, ochotný podávať výkony a smelý, a zároveň pokojný a vyrovnaný. Je známy tým, že zvládne aj tie najťažšie prekážky a na poľovačkách v teréne je dostatočne rýchly a udrží krok aj so svorkou psov.

Hľadať

Back to content | Back to main menu