Svet koní


Go to content

Fjordský kôň

Plemená koní > F

Fjordský kôň

Pôvod:
Nórsko
Farby: Plavá farba v odtieňoch svetlohnedá, hnedoplavá, červenoplavá, sivoplavá s divokou kresbou; biele znaky nežiadúce.
Exteriér: - 148 - 148 cm palicovej miery
- s veľkými líniami, pravouhlý formát
- veľké plecia, dobré sedlové uloženie; elastický chrbát s dobrou väzbou
- dobre usadený, k hlave sa zužujúci krk
- lícna vôľa; široké čelo; rovný až ľahko konkávny chrbát nosa; výrazne voľne uložené oči; naširoko usadené malé uši
- výrazné, silné kĺby
- tvrdé kopytá
Využitie: Jazdecký, záprahový a rodinný kôň; masový šport, jazda na dlhé trate; jazdný šport.

História a pôvod: Fjordský kôň je jedným z najstarších konských plemien v Európe a jedným z mála, ktorý si po stáročia zachoval svoje charakteristické črty. Ponechal si sfarbenie divokého koňa, je teda žltý alebo sivoplavý s čiernym úhorím pruhom od hlavy až po koniec chvosta, na nohách má pruhy. Preto mnohí odborníci prepokladajú úzky príbezenský vzťah s koňom Przewalského. Asi do roku 1850 mal len jednu výšku kohútika (125 cm) a kvôli zintenzívneniu poľnohospodárstva už nebol dostatočne silný ako záprahové zviera. Pomocou primiešania východonórskeho plemena Döleského koňa, sa pokúsili krátkodobo toto plemeno zväčšiť. Keďže "výsledky" neboli presvedčivé, od roku 1871 sa už žiadne cudzie žrebce na chov nepoužívajú. Založenie plemennej knihy v roku 1864 a silný vplyv plemenného žrebca Njala 166, z ktorého pochádzajú línie žrebcov dnešného plemena fjordských koní, viedlo čoskoro k jednotnému plemennému typu.
Temperament a talent: Fjordské kone milujú život na slobode v čase i nečase. Keďže im v zime narastie doslova "medvedia huňa", môžu zostať po celý rok na pastvine, stačí im dobrá otvorená maštaľ bez vlhkosti a prievanu, kvalitné krmivo a vždy čerstvá voda. Pre tieto robustné zvieratá sa však príliš veľa dobrého môže stať nebezpečným. Tieto kone sú nadmieru pažravé a majú sklon k tučnote a zápalu stenovej škáry kopyta (laminitis). Ako všetky poníky patria k neskoro vyvýjajúcim sa druhom a dospievajú až v šiestich rokoch. Potom sú však pre jazdca stopercentnou istotou. NEžne a trpezlivo dokážu prepáčiť jazdcovi začiatočníkovi všetky jeho chyby. Fjordský kôň je vhodný pre deti, terapeutov (pri práci s postihnutými ľuďmi), rekreačných jazdcov,..

Hľadať

Back to content | Back to main menu