Svet koní


Go to content

Frízsky kôň

Plemená koní > F

Frízsky kôň

Pôvod:
Holandsko
Farby: Len vraníky bez znakov (povolená len malá vločka).
Exteriér: - 155 - 168 cm palicovej miery; stredne ťažký kôň s výrazne vzpriameným držaním; normále dlhý, rovný chrbát
- zľahka sa zvažujúci zadok; hlboké usadenie chvosta; pekne usadený krk; stredne veľká, rovná hlava; zvlnená hustá hriva; stabilný základ; chumáč srsti na sponkovom kĺbe; tvrdé otvorené kopytá
Využitie: Jazdecký, záprahový, cirkusový kôň.

História a pôvod: Nálezy kostí dokazujú, že vo Frízsku žili prehistorické studenokrvné kone už pred 3000 rokmi. Frízsky kôň má podľa odborníkov svojich priamych predkov údajne medzi nimi. Prvýkrát sa tento silný a zároveň jemnocitný kôň spomína až v 16. storočí, keď španielska armáda priviezla iberské a orientálne kone. Vtedy kôň chovaný na pobreží Severného mora vzbudzoval záujem talentu na klasickú drezúru. Pravdepodobne ide o dedičstvo zo vzťahu s andalúzskymi žrebcami. Keď sa v 17. storočí v Holandsku chovali klusáky na dostihy, frízsky harddraver sa významne podieľal na vyšľachtení známeho orlovského klusáka. Bolo to azda najslávnejšie obdobie plemena, ktoré Frízi považujú za dôležitú súčasť svojej kultúry. POčet "čiernych perál" sa v priebehu ďaľších storočí hrozivo zredukoval. Keď boli v Holandsku už len tri plemenníky a frízsky kôň bol na pokraji vyhynutia, založili frízski sedliaci a chovatelia združenie Het Friesche Paard. Vydali novú plemennú knihu a s pomocou príbuzného oldenburského koňa začali s novou plemenitbou. V roku 1954 prevzala holandská kráľovná Juliana patronát nad združením.
Temperament a talent: Frízsky kôň, ktorý vyniká najmä peknými, vysokými klusáckymi akciami a mäkkými, rozchvátnymi chodmi, má množstvo verných priateľov medzi rekreačnými jazdcami aj športovcami.

Hľadať

Back to content | Back to main menu