Svet koní


Go to content

Dartmoorsky pony

Plemená koní > D

Dartmoorsky pony

Pôvod:
Veľká Británia
Farby: Predovšetkým hnedáky, tmavé hnedáky, vraníky. Zriedka sivkovia a ryšiaky, žiadne strakoše. Povolené sú malé biele znaky.
Exteriér: - 116 - 127 cm palicovej miery; dobré sedlové uloženie; dostatočne svalnatý chrbát a zadok
- dobrá hĺbka a šírka pŕs; chrbát nie príliš krátky; štíhly základ
- pevné, silné kĺby, stabilné záprstie; dostatočne klenutý, dobre usadený krk; malá, ušľachtila hlava; široké čelo; malé uši; veľké priateľské, výrazné oči
Využitie: Jazdecký poník pre deti - začiatočníkov; zriedka jazdný poník; malý lovecký a všestranný kôň; mimoriadne vhodný pre postihnuté deti.

História a pôvod: Jeho domovinou je oblasť v juhozápadnom Anglicku, ktorej meno nesie: Dartmoor. Oblasť s rozlohou viac ako 600 km trasoviska, vresoviska a žulových skál, kde "dážď prší horizontálne" smerom od Atlantiku alebo od kanála. Od založenia národného parku v roku 1951 križujú toto horské trasovisko len dve cesty. Ako pred stáročiami patrí táto divoká krajina ovciam a poníkom, ktoré tu ešte stále žijú v divých alebo polodivých stádach. V trasoviskách, ktoré im poskytuje najlepšiu ochranu, prežili tieto malé, húževnaté kone aj rozhodnutia kráľa Henricha VIII. vykynožiť všetky konské plemená pod 142,2 cm. Naopak, v neskorších chceli mať ľudia dartmoorskeho poníka ešte menšieho. Na prácu v tesných bánskych štôlniach ich pred asi 100 rokmi krížili so shetlandskými žrebcami. Aj 2. svetová vojna vážne ohrozila toto staré plemeno. Dartmoor sa stal vojenským cvičiskom. Združeniu dartmoorskeho poníka a jeho chovateľom vďačíme za to, že prežilo. Až v roku 1899 sa zaviedol štandard a Všeobecná plemenná kniha koní. V roku 1961 bol založený veľmi prísny zušľachťovací register. Len poníkom, ktoré doň prijmú, vypálila na krk typický trojuholníkový znak.
Temperament a talent: Dobromyseľné a vyrovnané poníky sú rýchlymi a vytrvalými priateľmi pre deti, hodia sa aj na športové turnaje.

Hľadať

Back to content | Back to main menu