Svet koní


Go to content

Appaloosa

Plemená koní > A

Appaloosa

Pôvod:
USA
Farby: Strakoše v rôznych vzorových variantoch: škvrnitá deka, snehová vločka, leopard (tiger, hermelín), mramor, biela deka, srieň.
Exteriér: - 142 - 165 cm palicovej miery; približuje kvadrátovému typu
- dlhé šikmé plecia
- dostatočná šírka pŕs; nie príliš vysoký, ďaleko na chrbát siahajúci kohútik; krátky chrbát; dlhý zadok
- štíhle, korektné, nie príliš dlhé nohy
- výrazné, nie príliš malé kĺby; krátke záprstie; silné svaly zadných nôch; tvrdé kopytá
-dostatočne dlhý krk, ľahko usadený v šiji; krátka klinovitá hlava; široké čelo; veľké ohnivé oči; malé, jemne vyformované uši

Využitie: Väčšinou sa využíva na westernové jazdenie, osvedčil sa aj v drezúre, skokovom a turistickom jazdení a pri jazdách na dlhé trate a na dostihoch.
História a pôvod: Pôvod plemena appaloosa siaha pravdepodobne až ku koňom, ktoré na americký kontinent doviezli španielski dobyvatelia. Nápadne škvrnitý kôň dostal meno podľa rieky Palouse, ktorá pretekala územím indiánskeho kmeňa Nez Percés. Dnes sa tu nachádzajú hranice medzi štátmi Washington, Idaho a Oregon. Indiáni žijúci ti na severovýchode USA vyšľachtili premyslenou plemenitbou a výborným tréningom koňa, ktorý sa preslávil smelosťou, vytrvalosťou , oddanosťou, inteligenciou a rýchlosťou. V roku 1877 boli Indiáni zajatí americkou armádou. Vojaci pozabíjali takmer všetky kone, zvyšné sa predali na aukcii. Niektorí farmári boli týmito takí nadšení, že plemeno s veľkými ťažkosťami chovali ďalej. V roku 1938 bola založená plemenná kniha koňa appaloosa a Klub appaloosa (Appaloosa-Horse-Club).
Temperament a talent: Žiaden iný kôň nie je taký všestranný ako appaloosa. V USA je popri quaterovi najobľúbenejším pracovným koňom. Pre svoje pevné nervy, ľahký krok a pokoj, ktorý dokáže zachovať napriek svojmu temperamentu, má verných obdivovateľov v mnohých krajinách. Jeho vytrvalosť a húževnatosť ho predurčujú na turistické jazdy a jazdy na dlhé trate, ale využíva sa aj v dostihovom športe, na skokové súťaže a na drezúru. Appaloosa je ľahko zvládnuteľným a dobromyselným koňom, a tak je vynikajúcim sprievodcom pre mládež.

Hľadať

Back to content | Back to main menu